امروز : شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ساعت : ۱۰:۲۸:۰۶

بیماریهای قابل انتقال از گربه به انسان

هیچ کدام از ویروس هایی که گربه می گیرد، به جز ویروس هاری، نمی توانند انسان ها را بیمار کنند، لذا از بسیاری از بیماری های عفونی که گربه در طول زندگی خودش دچار آنها می شود، در امان هستیم. این بیماری های عفونی عبارتند از: ایدز گربه ای، لوسمی گربه ای، هرپس گربه ای، پاروویروس و بسیاری دیگر.

پنج تا از مهم ترین بیماری هایی که از گربه می تواند به انسان منتقل شود، شامل موارد زیر است:

۱- توکسوپلاسموز: این بیماری انگلی است و این انگل می‌تواند باعث آنسفالیت (التهاب مغز) و بیماری‌های عصبی شود و می‌تواند قلب، کبد، گوش داخلی و چشم را تحت تأثیر قرار دهد. در طول چند هفته اول پس از قرار گرفتن در معرض بیماری، عفونت به طور معمول باعث ایجاد یک بیماری خفیف مانند آنفلوآنزا می‌شود. انگل به ندرت باعث هر گونه نشانه در افراد بزرگسال و سالم می‌شود. با این حال افراد مبتلا به ضعف سیستم ایمنی بدن، مانند بیماران مبتلا به ایدز یا زنان باردار، ممکن است به طور جدی بیمار شوند و گاهی اوقات می‌تواند کشنده باشد. این بیماری به روشهای زیر منتقل می شود:

۱. خوردن گوشت‌های خوب پخته نشده حیوانات بیمار

۲. گربه‌های حامل میکروب می‌توانند آن را از مدفوع خود دفع کنند؛ فردی که با بی‌دقتی به مدفوع گربه دست می‌زند و دست خود را نمی‌شوید، ممکن است دچار عفونت گردد.

۳.انتقال خون از بیمار به فرد سالم

۴. زن بارداری که دچار عفونت می‌گردد، می‌تواند آن را به جنین منتقل کند

۲- ژیاردیا: انگلی است که در روده باریک انسان و بسیاری از پستاندارانزندگی می‌کند. این انگل سبب بیماری روده‌ای همه‌گیر و محلی و اسهال می‌شود. ژیاردیا در دوازدهه باقی مانده و از طریق خونمنتشر نمی‌شود. آنها با استفاده از دیسک‌های چسبنده خود به جدار روده می‌چسبند. در برخی حالات خاص به صورت کیست درآمده و در مدفوع دفع می‌شوند. این کیست‌ها قادر به تحمل گرما و خشکی نیستند ولی در آب سرد به مدت چند ماه به حیات خود ادامه می‌دهند. متوسط تعداد کیست دفع شده در انسانها مختلف است ولی به حدود یکصد میلیون کیست در هر گرم از مدفوع می‌تواند برسد. در حالی که خوردن ده کیست می‌تواند عفونت را در فرد جدیدی ایجاد نماید. بنا بر این انتقال این عفونت براحتی صورت می‌گیرد.

۳-  کریپتواسپوریدیا

۴- عفوت قارچی کرم حلقه ای: اگر حیوانات خانگی شما، تکه های پوستی دارند و یا موی خود را از دست داده اند، باید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید، زیرا این علائم می تواند نشانه عفونت قارچی باشند.عفونت قارچی حلقوی یا کرم حلقه ای نوعی عفونت پوستی است که توسط یک قارچ ایجاد می‌شود و به صورت راش‌هایی است که شکل حلقه‌ای دارند.

۵- سالمونلوز: عفونت روده ای سالمونلوز عفونتی است كه بوسیله میكروبی بنام سالمونلا بوجود می آید. بیشتر افرادی كه با سالمونلا عفونت روده ای پیدا می كنند دچار اسهال، تب و دل درد می شوند.

1